קורס הלחנה

שיעורי המוזיקה מוכרים לכולנו בעיקר מהצד שבו למדנו לשיר, פחות מהצד ייוצר שלה. אנשים שיודעים שיש להם יכולת ליצור מנגינות והם מקבלים מספיק השראה כדי לכתוב לחנים, ורוצים ללמוד לא רק לנגן על כלים או לשיר יכולים ללמוד קורס הלחנה בכל מקום ובכל גיל. יש כמובן גם דרישות בסיסיות מסוימות כמו ידע של תווים ונגינה על כלי אחד לפחות, אבל מכיוון שלרוב מי שמגיע למצב שבו הוא כבר רוצה ללמוד את השלב הבא בהתפתחות שלו כמוזיקאי כבר יודע לנגן לפחות על כלי אחד, זה מובן מאליו שההתקדמות היא בכיוון זה. כל מנגינה מורכבת ממלודיה, הרמוניה וגם קצב, ואלה שלושת המרכיבים העיקריים שיש ללמוד אותם ועליהם וכיצד ליצור אותם נכון.

למה כדאי ללמוד הלחנה?

לימודי הלחנה מלמדים את המוזיקאי לא רק לנגן מוזיקה מסוימת אלא גם כיצד ליצור אותה תוך כדי התחשבות בהרמוניות ובתיאוריה של המוזיקה בדיוק כפי שקורס ללימוד פיתוח קול מלמד איך לשחק ביכולות הקול. לא בכדי יצירות שנכתבות בכל כך הרבה תשומת לב זוכות לפרסום ולאהדה אם הן כתובות ומולחנות נכון. ישנם חוקים מסוימים, מתמטיים ממש, שלפיהם בנויה תורת ההלחנה ויש להקפיד עליהם כדי להלחין יצירה שיש לה מבנה פנימי, התקדמות והתפתחות שנעימה לאוזן ובתבנית מוכרת שמיועדת לשם כך. הלחנה נכונה היא בדיוק אותו מאפיין של מוזיקה שאנחנו שומעים ויכולים לומר גם מבלי להבין בכך אם היא כתובה טוב, אם אנחנו רוצים להמשיך להאזין לה, אם יש בה משהו שעונה נכון על כל מה שמתבקש מלחן טוב.

מהו תוכן הלימודים?

הלחנה היא אמנות מצד אחד, אבל גם כזאת שיש לה חוקים נוקשים שיש לציית להם בדרך להשראה. קומפוזיציה היא אמנות השילוב שבין צלילים להפסקות ביניהם לצורך כתיבת חיבור מוזיקלי שאפשר לנגן או לשיר אותו. מכיוון שהמוזיקה נכתבת או לכלי מוזיקלי או לקול של זמר, יש לכתוב אותה בהתאמה כדי שיוכלו לבצע זאת, משום שלכלים מסוימים יש יכולת לנגן בצורה מסוימת ולזמרים יש יכולת לשיר במנעד מסוים, ולכן חלק מתוכני הקורס מלמד לכתוב נכון לכל אחד מהם. בקורס לומדים את ההבדל שבין קצב למנגינה ולהרמוניה, וכיצד לשלב ביניהם או רק בין חלקם. מלחינים לומדים גם לכתוב עיבודים מוזיקליים, כלומר כיצד כל כלי בתזמורת או בלהקה אמורים להשתלב במוזיקה שכתבו ומהו תפקידו של כל אחד מהם.

לקבלת פרטים נוספים על הלימודים שלנו יש למלא פרטים ונחזור אליך בהקדם!

היכן ניתן ללמוד הלחנה?

הלחנה אפשר ללמוד אצל כל מורה למוזיקה שיש לו גם את הידע התיאורטי ללמד את התלמידים, וזה בדרך כלל מורה פרטי או מורה בקונסרבטוריון. יש מורים שמתאימים לתלמידים מתקדמים מאוד ויש כאלה שמתאימים רק למתחילים. למעשה, לימודי הלחנה אינם מסתיימים לעולם משום שיש גם כיתות של מאסטרים שמוסיפים תמיד העשרה בהמשך הדרך המקצועית של המלחין.

מה משך הלימודים?

מסלול הלימודים להלחנה הוא משתנה בהתאם למטרות ולצרכים של כל תלמיד. הוא יכול להימשך שנה אחת בלימודי תעודה בלבד, והוא יכול להימשך כמסלול לימודי אקדמיים, כשלוש עד ארבע שנים, כשהוא כולל גם התמקצעות והתמחות רבה בתחום המוזיקלי שאותו אוהבים.

מהן אפשרויות התעסוקה בסיום הלימודים?

אמן מוזיקה בדרך כלל מועסק אצל עצמו, משום שמלחין יושב וכותב מוזיקה בכל מקרה גם לפי מקורות ההשראה שלו אולם יש גם מורים למוזיקה שהם מלחינים ויש מלחינים שכותבים מוזיקה בתחומים שונים, כמו שירים עכשוויים, מוזיקת ג'ז ומוזיקה קלאסית, או מוזיקה לצרכים מסחריים כמו פרסומות, פסקולים לסרטים ולהצגות, אותות פתיחה ומעבר לתכניות טלוויזיה ורדיו ועוד. הכל תלוי במטרה ובהעדפות האישיות של המלחין.

Dubbing

לקבלת פרטים נוספים על הלימודים שלנו יש למלא פרטים ונחזור אליך בהקדם!